Performance Art festival PCHAO 2015

Chaos bude hostit čínské performery, umělce z Hong Kongu a Xianu . Hlavní program tohoto malého vesnického festivalu performance PCHAO 2015 proběhne 22-26 2015.
Chaos will soon represent The Art of Performance from China. Artists from Hong Kong and Xian. Main program of PCHAO 2015 mini village performance Art festival will run between 22-26 2015.

Chinese artist doing performance in China at Chengdu, festival performance UP-ON 2015
Chinese Artist doing performance in China at Chengdu, festival performance UP-ON 2015

Hlavní skupinová performance se uskuteční v den rovnodennosti 23.9. od 16h v prostoru usedlosti Chaos a bude pokračovat ke startu Střítežské míle, kterou organizuje trenér atletiky náš soused pan Červ.
The Main group performance will happen during the day of Equinox, September 23 from 16h. Chaos fields will be be used for the main group performances. During the afternoon, we will participate in a running race called Střítežská míle-mile, which is a traditional run in our village organized by our neighbor- Mr.Červ, an athletics director.

Významný český performer prof. Tomáš Ruller, který je spoluorganizátorem tohoto festivalu, přijede se svými studenty z FaVU z Brna. Zůčastní se další čeští umělci z několika center performance. např František Kowolovski, Petr Lysáček, Darina Alster, Lenka Klodová, Jana Kochánková a další.
A Czech performance Artist co-organiser and co-curater prof.Tomas Ruller will come with his students from FaVU Brno. Artist a cross of Czech performance field will be represented by František Kowolovski, Peter Lysáček, Darina Alster, Lenka Klodová, Jana Kochánková, and others have been invited for this event.

Program bude pokračovat ve čtvrtek 24.9. v Café Lumen na náměstí od 17h přípitkem a krátkým představením festivalu a umělců. Následovat bude večerní presentace a přednášky jednotlivých umělců z Číny i České republiky v Divadelním klubu od 19h.
The Program of Performance Art festival will continue in Polička on Thursday 24.9. 2015. Welcome drink and short presentation of Chinese and Czech artists in a Café Lumen on main Polička square from 17h and after will program continue in local cultural Theather Club, with lectures of participating artists, start at 19h, and its open to public.

V pátek 25.9. bude program pokračovat v exterieru Poličky na náměstí před Café Lumen od 10 30h, případně před Palačinkou a CBM. Presentace studentů a umělců budou pokračovat v pátek odpoledne od 14h v Chaosu nebo v CBM. Později odpoledne cca 17h začnou další případné performance a workshopy pro veřejnost, která se může přihlásit do čtvrtka večer na čísle 602315215. V sobotu budou dílny pro veřejnost pokračovat v dopoledních hodinách v usedlosti Chaos.
At Friday will continue performances in Polička exteriers, mostly on main square, or front of CBM, Palačinka and Lumen café from 10 30. Presentations of students and artist, afternoon from 14h at Chaos or CBM?. Late Afternoon from 17H will some of artist give lecture, workshops, and possiblly also performances at Chaos. Its possiblle aplly on 602315215, until thursday night. Saturday 26.9. from 11h will workshops continue at Chaos.

Tato událost je organizována MgA. Veronikou Šrek Bromovou a Prof. Ak soch. Tomášem Rullerem pro Spolek Planeta Chaos. Tato událost je z části podpořena granty na kulturu Města Poličky a MKČR a je součástí celoročního výstavního programu Galerie Kabinet Chaos.
This venue is organized by Veronika Šrek Bromová and Thomas Ruller for Spolek Planet Chaos, with support of the Town Polička cultural grant and Ministry of Cultura ČR. This festival will take a part in whole Year program of Galerie Kabinet Chaos.

Aktualizace a zpřesňování programu je pravděpodobné)
Aktualization and more details of programm is possible)

Support organization i China, below.:
Podpora od kulturních organizací v Číně v Hong Kongu.:

hkadc_logo

CCCD_logo_2014

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.