Chaos Box_Lenka Jirková_Osteniště 1. 9. 2018 v 18h

Galerie Kabinet Chaos ve Stříteži 68
Chaos Box_Lenka Jirková_Osteniště
1. 9. 2018 v 18h

Vás srdečně zveme na výstavu MgA. Lenky Jirkové, které představí své malby. Lenka se obrací ke svému nitru, prolamuje se do nevědomí její duše, a skrze ní do hlubokých vrstev lidského kolektivního nevědomí, které vědomě zpracovává a nechává se jím inspirovat. To co Lenka dělá by se dalo nazvat současnou spirituální malbou. Její díla vykazují podobnosti např. s malbami peruánských šamanů, či křesťanské ikonografie. To co zobrazuje vyvolává na těle většinou husí kůži. Ostré tvary, vyceněné zuby, vypoulené oči. Ve svých výzkumech se nevyhýbá temnotě a děsu, tomu čemu se normálně snažíme vyhnout, nebo potlačit a vytěsnit. Lenka proniká k prazákladům lidské duše, vyrovná se se strachem a upřímně a poctivě jde svou cestou, kterou představuje svými malbami coby „pohlednicemi“ z její stále se proměňující výzkumné duchovní lidské cesty. Její práce rezonuje s výzkumy C.G. Junga, významného švýcarského psychologa a vizionáře, jehož osobní výzkum byl nedávno mnoho let po jeho smrti publikován v jeho Červené knize, která by se dala označit jako bible pro 21. století.

V posledních letech je o Lenčinu tvorbu zájem v kruzích transpersonálních výzkumníků vědomí, lékařů, psychologů a psychoterapeutů. Vystavovala v rámci Transpersonální konference v Praze, která se již několik let pořádá v rámci setkání následovníků, vědců, a studentů v čele s Prof. Stanislavem Grofem, který je v tomto oboru průkopníkem. Její tvorba funguje jako účinný prostředek sebereflexe, objevný proces zhmotňování určitého životního úseku, tématu, aktuální kapitola prožitku, odpověď, zrcadlo, práce na nekončícím cyklu „Mapování nevědomí“. Jejími slovy.: „Čím více mapuji, tím dále se území rozléhá. Cesta od osobního ke kolektivnímu. Tvorba jako jeden z hlavních pilířů života.“ Její obrazy jsou magicky přitažlivé a vtahují nemilosrdně do někdy krutého světa odvrácené tváře duše, jindy vyzařují naději a radost. Do programu Galerie Kabinet Chaos, svým nezastřeným zájmem o výzkum spirituality a lidské potažmo vlastní duše, jako nedílné součásti přírody Universa.

Umělkyňě vlastními slovy: „Aktivně se zajímám o arteterapii, jungiánsky orientovanou psychoanalýzu a zvláště pak o umění porozumět sama sobě především skrze své sny. Ve dvanácti letech jsem si pořídila první tarotové karty, od té doby se věnuji jejich výkladu a stále hlubšímu objevování moudrosti v nich ukryté. Nejvíce času věnují své volné umělecké tvorbě.“

Mgr., MgA. Lenka Jirková * 25. 12. 1981 v Náchodě. Vystudovala Pedagogickou fakultu v Olomouci a Akademii výtvarných umění v Praze u Veroniky Bromové a Anny Daučíkové 2008 – 2012, diplomovala po dvou letech v atelieru Jiřího Příhody v zastoupení Kateřiny Vincourové, AVU absolvovala v roce 2014. Absolvovala studijní stáže na universitách v Itálii a Jeruzalému. Věnuje se fotografii, videoartu, objektu, performance a malbě. Společně vystupovala s Majou Roztočilovou v performanční skupině PRO FORO INTERNO/PRO VNITŘNÍ POTŘEBU/, zůčastnily se několika festivalů. Vystavovala samostatně i na řadě skupinových výstav. Více na: www.lenkajirkova.cz

Najdete nás na adrese Střítež 68, Polička, 57201. 4km směrem od Poličky na Sebranice a Litomyšl.Přijďte k nám strávit inspirativní chvíle s uměním a umělci v krásném přírodním prostředí, kde si Vaše děti mohou hrát a vy můžete rozjímat a bavit se).
Vstupné dobrovolné.

Aktuální informace na:
www.artmap.cz, Facebooku: Galerie Kabinet Chaos
nebo na našem webu http://www.planeta-chaos.cz

Ve stejný den, 1. 9. 2018 v 15 hod se koná také výstava v Kulturáku Archa v Lubné. Vystavující umělkyní bude M.A. Markéta Othová. Návštěvníci vernisáže Markéty Othové se budou v 17 hod přesouvat na usedlost Chaos, na výstavu MgA. Lenky Jirkové. Poprvé se tyto dvě kulturní alternativní organizace snaží svůj program zkoordinovat. Děkujeme za vaši přízeň!
Na setkání s Vámi na obou akcích se těší za Spolek Planeta Chaos z. s., jeho předsedkyně M.A. Veronika Šrek Bromová a umělkyně Lenka Jirková a PŘEZPOLNÍ z. s. /Přijďte si nechat od Lenky vyložit karty/.

FOTOGRAFIE Z VERNISÁŽE A INSTALACE VÝSTAVY a AFTERPARTY
Fotky z výstavy